Haber

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde taraflar arasında ateşkese varıldığı bildirildi.

İsrail ordusunun akın etmeye başladığı ablukaya alınan Gazze Şeridi’nde taraflar arasında sabah saatlerinde ateşkese varıldığı ve bölgenin sakin olduğu bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, durum değerlendirmesi ve komutanlığın emirleri doğrultusunda bölgede “tam bir rutine dönüldüğü” kaydedildi.

İsrail ordusunun kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve Gazze’den İsrail’e yönelik roket atışlarının sabah saatlerinde kesildiği belirtildi.

Filistinli gruplar, “Birçok tarafın arabuluculuk çabalarının ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında saat 03.30’da başlayacak ateşkese varıldığı” bilgisini paylaştı.

Hamas Siyasi Ofisi Genel Sekreteri İsmail Haniyeh’in İsrail’in gece saatlerindeki saldırılarını durdurmak için Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler ile görüşmelerde bulunduğu açıklandı.

Ne oldu?

İsrail hapishanesinde 87 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsak Hıdır Adnan’ın yaşamını yitirmesinin ardından abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail tarafına 30’dan fazla roket atıldı.

Gazze’den atılan roketlerin yerleşim yerlerine düşmesi sonucu 5 kişinin yaralandığı kaydedildi.

İsrail savaş uçakları da roket ateşine karşı Gazze’yi bombaladı.

Filistinli tutsak Hıdır Adnan, İsrail’in cezaevinde yargılanmadan ‘idari tutukluluk’ uygulamasına karşı başlattığı açlık grevinin 87. gününde.

Adnan, sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle cezaevinden hastaneye kaldırılmaması halinde “kesin ölüm riskiyle karşı karşıya kalacağını” söylerken, İsrail makamları bunu yalanlamıştı.

Adnan’ın 2 Mayıs sabahı cezaevinde öldüğü bildirildi.

haber-ihsaniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu