Teknoloji

İngiltere, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision anlaşmasını engelledi

ensonhaber.com

ABD’li teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz yıl “Call of Duty” ve “World of Warcraft” gibi oyunların üreticisi Activision Blizzard’ı satın alacağını duyurmuştu.

Açıklamada Microsoft’un Activision Blizzard’ı hisse başı 95 dolardan 68.7 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

Satın alma, Microsoft’u Tencent ve Sony’den sonra dünyanın üçüncü büyük oyun şirketi yapacak.

Açıklamanın ardından Avrupa Birliği harekete geçti ve soruşturma başlatarak anlaşmaya itiraz etti.

İngiltere anlaşmayı engelledi

İngiltere’nin, bulut oyun endişeleri nedeniyle Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision anlaşmasını engellediği bildirildi.

Call of Duty’den vazgeçmek istemeyen Microsoft, düzenleyici kurumların endişelerini gidermek için seriyi lisans anlaşmalarıyla rakiplerine açmayı kabul etmişti. Şirket ayrıca bunun için Nintendo ile 10 yıllık bir mutabakat zaptı imzaladı.

Ancak İngiltere’nin antitröst düzenleyicisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Microsoft’un önde gelen bulut oyun platformlarına “Call of Duty” serisine erişim sağlama taahhüdünün yaygarayı etkili bir şekilde bastırmayacağını söyledi.

Microsoft’un başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada, şirketin satın almaya tamamen bağlı kaldığını ve İngiltere’nin kararına itiraz edeceklerini söyledi.

hisse senetleri çöktü

“Candy Crush”, “Overwatch” ve “World of Warcraft”ın ​​da yapımcılığını üstlenen Activision’ın hisseleri, piyasa öncesi ABD süreçlerinde yüzde 10 düştü.

Video oyunu yayıncısı, kayıplar devam ederse piyasa değerinden yaklaşık 7 milyar dolar silecek.

Avrupa, Activision mutabakatına 22 Mayıs’a kadar karar verecek. ABD Federal Ticaret Komitesi de anlaşmayı engellemeye çalışıyor.

haber-payas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu